Beskrivelse
Jeg tilbyder med dette grundforløb at videregive essencen af ALT det jeg har lært gennem 30 år. Har udviklet mit eget lydbehandlings koncept “Integreret Lydbehandling”, hvor det ALTID er modtageren der ved hvad der er bedst. Denne intuitive og ydmyge tilgang til at behandle/afbalancere med lyd på, giver mulighed for at skabe rummet til fordybelse – og dermed en dybere indre kontakt og øget bevidsthed.
Du vil få masser af viden og inspiration til mange forskellige måder at gøre brug af disse kraftfulde instrumenter på. Der vil være fokus på enkle og konkrete redskaber til at skabe ro og centrering. Derudover vil du få inspiration til forskellige måder at arbejde med instrumenterne på. Især individuelt men også lidt om brug af lyd i grupper.
Du vil både give og modtage forskellige former for lydbehandling med klanginstrumenter, gongs, chimes, vindklokker, raslere m.m., hvor du vil få masser af tips og inspiration med det at tilbyde forskellige former for lydbehandlinger, der arbejder dybt på flere planer.
Grundforløbet er for ALLE – og kan bruges af både private og i en lang række faglige sammenhænge.
Du behøver ikke kunne spille på noget instrument i forvejen eller være musikalsk anlagt.
Det kan være at du ønsker at bruge det til at komme et lag dybere i dig selv. Måske du har børn, en partner, venner, der har brug for redskaber til at opleve mere ro og balance i krop og sind.
Det vigtigste er at du kommer med et åbent sind og at du ønsker at opleve og erfare hvordan man bevidst kan gøre brug af lyd til at opleve forskellige tilstande af ro, klarhed, lethed m.m.
Overskrifter for fredag d. 5. april 2024:
Du vil lære alt det grundlæggende om klanginstrumenter:
– Hvordan du spiller på syngeskåle og klangskåle
– Lære om forskellige typer af køller og hvilke effekter det giver
– Hvilke lyde der skaber ro og afspændthed
– Hvilke lyde der berører særligt i hjerteområdet
– Hvilke lyde der giver energi, fokus og som virker vitaliserende
– Hvordan du kan udvælge den/de instrumenter der passer bedst til dig og det du ønsker at bruge det til
– Selvpraksis med brug af klanginstrumenter
– Hvordan du kan behandle andre med forskellige klanginstrumenter
– Intention, etik og forholdsregler
Overskrifter for lørdag og søndag (6.-7. april 2024):
-Give og modtage lydbehandlinger
-Brug af lyd i gruppesammenhænge bla i forbindelse med yoga afspænding
-Brug af klanginstrumenter til børn
-Lydbehandlingsforløb fra A til Z
-Få redskaber til at forløse ubalancer og dermed genskabe den oprindelige balance
-Træne intuition ved brug af lyd Intention, etik og forholdsregler
-Indre versus ydre autoritet
-skabe kontakt til din egen indre kerne
-Brugen af andre Ur‐instrumenter
-Hvordan vi afhjælper stresstilstande
-Komme et lag dybere som behandler
-Erfaring med: ”When everything changes, change everything”
-At finde hjem i sig selv – at finde ind til sin kerne og lære at stole på egen intuition
-Redskaber til ro, klarhed, vitalitet og intuition (genskabe og opretholde balance)
-Lyd og kraftfulde affirmationer
-Beskyttelse og renselse af rummet, instrumenter og af dig som behandler
– Hvordan du kan tilbyde SOUNDBATH i grupper
Der vil være fokus på Lyd i grupper og tre former for individuel lydbehandling:
1)Lydmassage :
Er særlig gavnlig hvis der er brug for en mental “timeout”, hvor man får mulighed for at dæmpe ydre indtryk, og bare hengive sig til en tilstand af ren væren. Ved denne form for lydbehandling bliver du indhyllet i lyde fra syngeskåle som både sættes fysisk på kroppen og ved siden af kroppen, og behandlingen veksler mellem lyd og stilhed.
2)Procesorienteret lydbehandling:
er særlig gavnlig hvis man befinder sig i en overgangsfase, hvor man har brug for hjælp til at finde dybere ind i sig selv og mærke hvilken vej man ønsker at gå i livet. Det kan også være gamle tankemønstre og følelsesmæssige blokeringer man ønsker at forvandle og slippe.
3)Korrigere ubalancer ved brug af lyd:
En mere konkret form for lydafbalancering, som er en kort og målrettet brug af syngeskåle, klokker, chimes, gongs m.m. til at genoprette fysiske, mentale eller følelsesmæssige ubalancer med. Denne form for lyd-°©‐korrigering er udviklet i samarbejde med behandler Karin Jensen fra Vejle, og du kan også gøre brug af lydene hjemme hos dig selv. Lydene kommer fra 5 albums i serien ”Sounds4balance”.(Er blevet godkendt i Kinesiologi foreningen i Danmark)
4)Brugen af lyd i gruppesammenhænge
Vi vil komme omkring hvordan vi kan gøre brug af lyd i grupper. Bla. forbindelse med bla. yoga undervisning. Der vil især være fokus på afspændingsdelen og den mest optimale måde at afrunde en yoga time. Jane vil invitere alle med på en afspænding med på en lydrejse med forskellige typer af lyde og klange – og hvor der er mulighed for at mærke hvilken effekt de forskellige typer af syngeskåle og andre klange/frekvenser har på krop og psyke.
Vi vil også komme omkring hvordan man kan tilbyde Soundbath i forskellige gruppesammenhænge
Brugen af lyd til børn
Hvis du er forældre eller arbejder med børn, vil du få inspiration til at bruge klanginstrumenter til hjælpe det enkelte barn med at
1) mærke sin krop og finde ro og tryghed i kroppen
2)Lære barnet at give udtryk for ønsker og behov
3) Lære barnet at mærke sine egne grænser og respektere andres grænser
Undervisningen foregår i smukke og stille omgivelser i Rosmus på Djursland (“Livets Hus”) – Alle dage fra 11-16 med mulighed for overnatning: https://www.livetshus.eu/
5.-7. april 2024 – alle dage fra kl. 11:00 til 16:00. (inklusiv te, kaffe, frugt m.m.)
For overnatningsmuligheder på stedet, kontakt venligst Ulla Sørensen på telefon: 22470943
Der vil efterfølgende være være mulighed for at købe syngeskåle, klokker m.m. , hvor du kan få vejledning undervejs.
Tilmelding er først gældende når du har tilmeldt dig på i webshoppen. Depositum for denne workshop er 1.500,-
Bemærk at hele beløbet hæves først efter hvis du betaler med Kort (hvis det er bankoverførsel er det ikke muligt)
Se evt. handelsbetingelser her
Hvis du har spørgsmål eller ønsker at vide mere ,er du velkommen til at kontakte Jane Winther på mail: jw@unisound.dk eller på telefon 24454550